– Crni bor – Pinus Nigra
1,000.00рсд – 2,800.00рсд
– Crni bor – Pinus Nigra
Spada u visoke četinare, čiji je životni vek i do 500 godina, brzorastući četinar. Od svih borova, crni bor je najotporniji na gradske uslove i zagađenja, pa je stoga idealan za sadnju po gradovima. Takođe, ne bira tipove i sastav zemljišta, raste na svim tipovima pa čak peskovitim, glinovitim, plitkim i neplodnim zemljištima.
Pozicija sadnje takođe nije ključna za rast ove vrste, mada mu više odgovaraju pozicije sa dosta sunca. Raste na gotovo svim nadmorskim visinama (dovoljno je uzeti u obzir da raste kako na Alpima, tako i na obali Jadrana). Crni bor je bogat smolom i ima izuzetan miris.
- Na slikama br. 3-6 izgled sadnica u ponudi
Više o četinarima pročitajte na našem blogu: Sadnja četinara u baštama i saksijama
-
Dodatne informacije
Boja zelena
Mesto sadnje bašta
Isporuka visina sadnica 60-80cm, sadnice u busenu 100-120cm, sadnice u sakijama 80-100cm
Položaj sunce
Životni vek biljke višegodišnje sadnice
-
Opis
– Crni bor – Pinus Nigra
Prirodni areal, možemo reći i poreklo, se kreće od Španije, Alpa, duž cele Jadranske obale do Male Azije. Glavna odlika borova jeste njihova izdržljivost, na najekstremnije uslove sredine u kojoj žive (sneg, kiša, suša, vetar, led, hladnoća, zemljište, nadmorska visina), kao i dugovečnost. Dostiže visinu do 40m. Krošnja je široko jajasta i zaobljena, dok sa zrelošću postaje široka i prostrana.
Iglice – četine su zelene boje, 10-15 cm duge. Cveta sredinom proleća, muški cvetovi su u vidu resa, dok su ženski cvetovi šišarke. Razmožava se semenom. Šišarke se beru dok su u zatvorenom stanju, da se seme ne bi prosulo. Seje se u dobro pripremljenu i usitnjenu zemlju, na dubinu do oko 1cm. Klija veoma brzo tj. za nekih mesec dana.
Uslovi uspevanja
– Crni bor – Pinus Nigra
Uopšteno govoreći, svi borovi dobro podnose sušu i ne pate mnogo od manjka vode, ali im je ona, naravno, neophodna. Prirodne padavine često će mu biti sasvim dovoljne.
Međutim, o mladim sadnicama treba brinuti malo više, posebno ukoliko nastupi period dugotrajne suše. Da bi se mladi borići primili, biće potrebno malo im pomoći.
Spadaju u brzo rastuće četinare. Obezbedite im svetle pozicije u vrtu. Crni borovi podnose korektivno orezivanje, mada se retko primenjuje. Orezivanje se vrši ako se pojedine grane suviše nisko, pa ih treba ukloniti radi nesmetanog košenja ili prolaska. Crni borovi su bogati smolom i šire izuzetan miris.
Primena na zelenim površinama
Crni bor je jedan od omiljenih četinara za gradske pejzaže i kao takvog ga srećemo i u našim urbanim sredinama.
Ovo stablo je prilično izdržljivo i može da se prilagodi različitim uslovima. Dobro podnosi gradsko zagađenje vazduha i slične probleme, što ga čini izuzetno popularnim upravo za ovaj način gajenja.
Spada u grupu visokih četinara, nije zahtevna prema uslovima uspevanja, tačnije rastu i na siromašnom i na plodnom zemljištu. Sadite ih u vidu drvoreda ili grupno i to u okviru vrste ili u kombinaciji sa drugim vrstama četinara. Nije potrebno orezivanje.