– Javor mleč – Acer Platanoides

2,500.00рсд

– Javor mleč – Acer Platanoides

Medonosna je vrsta. Plodovi su tipični za javore, leptirastog oblika, koga čine dve krilate orašice dužine 3-5 cm. Plodovi sazrevaju u septembru-oktobru i obično posle prvih mrazeva u oktobru-novembru, potpuno opadnu sa grana. Mleč u mladosti brzo raste. Dobro podnosi niske zimske temperature. Ima skromne zahteve prema zemljištu i dobro podnosi  urbani mikroklimat i vetar.
– Javor mleč – Acer Platanoides Raste u mešovitim šumama. Pretežno je vrsta nižih položaja, širokih rečnih dolina i nižih bregova. Mleč dostiže visinu 15-20 m sa vitkim, pravim stablom i gustom izduženo jajastom krošnjom širine 8-12 (15) m. Medonosna je biljka, najmedonosnija od svih javora. Prinos je oko 200 kg meda na 1 ha čistog zasada. Javor se obično koristi za sadnju u vidu drvoreda ili kao soliter na travnjacima.
  • Na slici br. 5 izgled sadnica u ponudi

 

 

 

  • Dodatne informacije

    Isporuka

    starije sadnice busen 2-2.2m

    Mesto sadnje

    bašta

    Položaj

    sunce, polusenka

    Životni vek biljke

    višegodišnje sadnice

  • Opis

    – Javor mleč – Acer Platanoides
    Je listopadno drvo sa prirodnim arealom u severnoj i istočnoj Evropi i na Kavkazu, do 1300 mnv. Krošnja je gusta, jajasto zaobljena, na prostranom prostoru okruglasta. Korenov sistem ima dobro razvijene bočne žile, koje su pliće ali široke. Deblo je promera veće od 1 m. Kora je debela oko 1 cm, u početku smeđesiva i glatka, kasnije tamnosmeđa te uzdužno i poprečno plitko izbrazdana, ne ljušti se. Cvetaju pre listanja mart – april.
    Raste u mešovitim šumama. Pretežno je vrsta nižih položaja, širokih rečnih dolina i nižih bregova. Mleč dostiže visinu 15-20 m sa vitkim, pravim stablom i gustom izduženo jajastom krošnjom širine 8-12 (15) m. Medonosna je biljka, najmedonosnija od svih javora.
    Prinos je oko 200 kg meda na 1 ha čistog zasada.

    Uslovi gajenja

    – Javor mleč – Acer Platanoides
    Ova vrsta drveća uspeva na osunčanim i polusenovitim pozicijama. Veona je otporna vrsta i ne zahteva posebne uslove nege. Mlade sadnice je neophodno povremeno zalivati, dok starije sadnice ne zahtevaju redovan tretman. S proleća se može prihraniti sa azotnim djubrivima. Ove vrste drveća podnose i korektivno orezivanje krošnje. Odlikuje ih brz prirast.

    Upotreba na zelenim površinama

     Javor se obično koristi za sadnju u vidu drvoreda ili kao soliter na travnjacima.
    Kombinacijom ove vrste drveća sa drugim lišćarima, mogu se dobiti interesantni jesenji vizuelni efekti. Sadi se na međusobno  razmaku od  5-8 m. Izuzetno deluju na travnjaku kao soliteri. Na većim zelenim površinama, koriste se za zadnji plan, tako da se na njihovim krošnjama oslikava, niže rastinje.
    Smanjuje efekte poplava i erozije tla. Ublažava visoke temperatute u gradovima. Pomaže biodiverzitet i čini životno okruženje prijatnijim. Obežbeđuje hlad leti i zaklon zimi.