– Beli bor – Pinus silvestris

1,000.00рсд2,800.00рсд

Beli bor – Pinus silvestris spada u četinarske vrste drveća koje dostižu visinu i preko 20m. Odgovaraju im svi tipovi zemljišta, sa dobrom drenažom. Mladjim sadnicama je neophodno obezbediti umereno zalivanje. Odgovaraju im sunčane do polusenovite pozicije. Sade se pojedinačno ili u grupnoj sadnji. Često se mogu videti po parkovima, školskim dvorištima, privatnim parcelama.
Na slici br 4 izgled sadnica u busenu.
Na slici br 5 izgled sadnica u saksijama

 

 

  • Dodatne informacije

    Isporuka

    sadnice u busenu 80-100cm, sadnice u saksijama 80-100cm

    Boja

    zelena

    Mesto sadnje

    bašta

    Položaj

    sunce i polusenka

    Životni vek biljke

    višegodišnje sadnice

  • Opis

    Beli bor – Pinus silvestris – Beli bor je visoki četinar u prirodi rasprostranjen u Evropi i severnoj Aziji. Na prirodnim staništima dostiže visinu do 40 m i prečnik debla preko 1 m i veliku starost. U urbanim uslovima najčešće dostiže polovinu maksimalne visine.
    Cvetovi bora su duguljasti, žuti i skupljeni u cvasti. Cveta od aprila do juna. Plod je šišarka, duga od 3 – 8 cm, koja je u početku crvenkaste boje, a kasnije postaje smeđa i savija se ka zemlji.
    Beli bor – Pinus silvestris se veoma lako prilagođava zemljištu, jer ima koren koji može prodreti duboko i tako podnosi duže sušne periode.  Odrasle biljke uglavnom mogu same obezbediti dovoljno vode, a mladi nasad se zaliva češće ako nastupi dugotrajna suša. Odgovara mu umereno vlažno zemljište, a ne može opstati na močvarnim i zemljištima koja zadržavaju vodu.
    Đubrenje bora obuhvata pripremno đubrenje i prihranu. U jesen treba pripremiti zemljište u kome će se obaviti sadnja bora. Boru odgovaraju kiselija zemljišta, pa se u rupu za sadnju stavlja mešavina treseta i stajskog đubriva. Prihranjivanje se obavlja do dva puta godišnje, mineralnim đubrivima namenjenim za zimzeleno drveće.
    Sade se pojedinačno ili grupno u okviru zelene površine. Često ih srećemo u sklopu zelenih povšina parkova, zdravstvenih ustanova, školskih dvorišta i privatnih parcela. Pored toga što ulepšavaju okolinu, borovi imaju specifičan miris, koji nas podseća na blagodeti planinskog vazduha.
    𝙈𝙚𝙨𝙩𝙖 𝙯𝙖 𝙨𝙖𝙙𝙣𝙟𝙪 č𝙚𝙩𝙞𝙣𝙖𝙧𝙖 Č𝙚𝙩𝙞𝙣𝙖𝙧𝒆 sadimo u vrtu samostalno, grupno ili u vidu žive ograde. Pogodni su i za kombinovane sadnje sa drugim vrstama biljaka. Takođe su niže sorte četinara pogodne za sadnju u saksijama i žardinjerama. Č𝙚𝙩𝙞𝙣𝙖𝙧𝙞  su zimzelene biljke, koje svojim izgledom ulepšavaju vrt tokom cele godine. Razlikuju se po različitim formama habitusa.

Možda će vam se svideti …