Popust!

– Himalajski kedar – Cedrus deodara

Originalna cena je bila: 1,900.00рсд.Trenutna cena je: 1,700.00рсд.

– Himalajski kedar – Cedrus deodara

Smatra se najotpornijom vrstom kedra, raste relativno brzo i otporan je na sušu. Spada u grupu visokih četinara. Vrsta može da dostigne visine i do 30m i prečnik stabla do 2m. Iglice su intezivno plave boje u proleće, dok već u letnjem periodu kada temperature postanu nesto više, dobijaju zelenkaste nijanse. Jedinstven ukras sačinjavaju šišarke, koje se razlikuju po obliku u zavisnosti da li su muške ili ženske. Muške šišarke su crvenkaste i izdužene dok su kod ženskih primeraka okruglaste.
  • U ponudi sadnice sa sl.br.5-6
  • Dodatne informacije

    Boja

    plavo zelena

    Životni vek biljke

    višegodišnje sadnice

    Isporuka

    sadnice visine 80-100cm

    Položaj

    svetlost

  • Opis

    – Himalajski kedar – Cedrus deodara

    Himalajski kedar je izuzetno lep visoki četinar. Pažnju privlači svojim gustim granama koje nežno padaju na dole. Boja mu iz svetlo zelene, s vremenom prelazi u sivo zelenu. Poraste i do 30m.
    U Srbiji se himalajski kedar u prvom redu gaji kao dekorativna, a zatim i kao šumska kultura. Često se sreće u parkovima, gde se uzgaja kao soliter ili se sadi u manjim grupama u gradskim sredinama, zbog svoje dekorativnosti, fitoncidnog dejstva i izdržljivosti prema gradskim uslovima sredine.

    Uslovi uspevanja

    – Himalajski kedar – Cedrus deodara

    Ovoj vrsti sadnica potrebno je obezbediti dobro isušeno tlo i pratiti zalivanje, tokom prvih godina vegetacije, dok biljka ne uspostavi i ne razvije korenov sistem.  Vrsta može da dostigne visine i do 30m i prečnik stabla do 2m. Smatra se najotpornijom vrstom kedra, raste relativno brzo i otporan je na sušu.
    Himalajskom kedru najviše odgovara kiselije, propusno zemljšte (treset). Potrebno je da bude zaštićen dok je biljka mlada, zato što je kao mlad osetljiv na hladnoću i jake vetrove. Zato, dok je biljka mlada, kada najave veoma niske temperature zaštitite je agrilom ili na neki drugi način.

    Primena na zelenim površinama

    Za sadnju visokih četinara,  birajte prostrane pozicije, jer ove vrste stvaraju široke i robusne krošnje. Najlepši su ako se sade kao soliteri na travnjaku a isto lepo izgledaju kada se sade grupno u okviru vrste ili u kombinaciji sa drugim visokim četinarima.
    Većinom zimzeleno drveće koje dostiže visine preko 30m. Krošnja piramidalna, prečnika 3-10m. Lišće četinasto ili ljuspasto, zelene i raznih nijansi sivoplave ili zlatnožute boje. Plodovi u obliku šišarica, doprinose dekorativnosti. Koren dobro razvijen, o čemu treba voditi računa (udaljenost od objekata). Sade se na 3-5m . Dolaze u obzir za veće vrtove, parkove i park šume. Poboljšavaju kvalitet vazduha, proivode kiseonik, imaju izraženo fitoncidno dejstvo.

     

     

     

Možda će vam se svideti …